PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10016720}
6,6 1 825
ocen
6,6 10 1 1825
7,5 25
ocen krytyków
Saint Omer
powrót do forum filmu Saint Omer

Sztuka słuchania

ocenił(a) film na 8

To wielowarstwowy film. Opowiada o byciu w "stanach pomiędzy" Pomiędzy byciem matką i córką, pomiędzy rzeczywistością a zagubieniem emocjonalnym, tożsamościowym, kulturowym (między byciem Francuską a byciem Senegalką), pomiędzy niewyobrażalnie okrutnym czynem a językiem, którym się o nim opowiada. Pomiędzy prawdą, depresją a kłamstwem, halucynacją, czarami, kompleksem Medei? W swojej bardzo oszczędnej formie, skoncentrowanej na pytaniach i odpowiedziach porusza całą gamę problemów. Trzeba tylko je usłyszeć.
Niezwykła jest scena, w której sędzia i prawnicy nie mogą pojąć, dlaczego imigrant z Senegalu miałby się interesować austriackim filozofem urodzonym w XIX wieku Wittgensteinem. Ich zaskoczenie ubliża każdej inteligentnej, otwartej poznawczo osobie, która nie ma obowiązku pozostawać w pracy naukowej w kręgu swoich osobistych doświadczeń.

Agatonik

* Francuzką chyba .. , raczej.. , wydaje mi się.. ?

ocenił(a) film na 8
Pabi08

Masz rację, komp nie poprawił:-) Kobieta to Francuzka, ale francuskie rogaliki

Agatonik

Zainteresowanie to jedno ale drugie to fascynacja takim filozofem, fabuła tego nam nie zdradziła, więc także tu trzeba otwartości na takie zdanie.
Już kiedyś Pani napisała, że nie ma dzieci, więc Pani zdanie o takim filmie jest trochę jak o małżeństwie jednopłciowym katolickiego kapelana.
Śmieszne jest to że o przypadku Medei i nawiązywaniu do niego, czy też tłumaczeniu pierdzielą, ludzie którzy dzieci nie mają, nie chcą, nienawidzą, czy ich mieć nie będą.
Kompleks Medei nie zrozumie nikt o zdrowych zmysłach, kto posiada dzieci. Takie przypadki nie są piękne czy zrozumiałe, tu nie ma pola na podziw czy otwartość, tu nie ma czego tłumaczyć i cokolwiek bronić. To czysta patologia lub czyste zło, które trzeba zastopować. Jeśli ktoś wyemancypowany zwala winę na faceta, to daje tylko pole do złagodzenia surowej kary ale to nie jest tłumaczenie.
Zawiliście całkowicie w moralności, staliście się takim podatnym materiałem, że nawet mord lewaka na faszyście uznalibyście za niewinność.

ocenił(a) film na 8
sycyl

Chyba to jakaś pomyłka. Wielokrotnie pisałam, że mam dzieci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones